menu

Rozhovor: Zelená pošta definitívne stráca štítok “startup”

Zelená pošta sa definitívne zbavila štítku “startup” a etablovala sa na trhu ako stabilná spoločnosť. Už piaty rok nemusíme chodiť fyzicky na poštu. Listy, faktúry, úradné listiny alebo iné dokumenty nahráme na stránku Zelenej pošty, ktorá našu poštu vytlačí a pošle za nás. Preto výborne slúži nielen bežným ľuďom, ale i firmám, vďaka zefektívneniu času a nákladov spojených s tvorbou firemnej pošty. Čo je nové v Zelenej pošte nám porozpráva výkonný riaditeľ, ktorý Zelenú poštu postavil na nohy - Adrián Csuba.

Čítať ďalej

Adrián, o Zelenej pošte sa toho písalo už veľa, preto by sme radi priniesli čitateľom iný pohľad na proces vášho vývoja. Bola myšlienka a cieľ Zelenej pošty od začiatku až doteraz rovnaká? 

Pôvodná myšlienka bola mať jeden portál, ktorý bude slúžiť na prehľad elektronických faktúr od viacerých inštitúcii, ktoré bežný smrteľník využíva, čiže elektrika, plyn, telefón a podobne. Už pred piatimi rokmi bol však problém s tým, že veľké podniky mali svoj vlastný systém elektronických faktúr, naše riešenie nepotrebovali. Preto sme sa rozhodli, že Zelenú faktúru zmeníme na hybridnú poštu.

 

Vieme, že spočiatku sa nedarilo Zelenú poštu rozbehnúť, až následne tvojim príchodom do projektu sa začali veci hýbať. Čo bol ten problém, ktorý sa ti podarilo odstrániť? 

Jednoznačne ľudský faktor. Projekt nemal jedného pána, ktorý by tlačil veci dopredu a dával tomu hlavu a pätu. Ďalší faktor bol, že vývojári boli z externej firmy, skrátka nemalo to dobrý koncept. My sme potrebovali urobiť to, a to sme aj urobili, že sme Zelenú poštu vytrhli z prostredia investora, našli sme si vlastných ľudí a začali sme fungovať ako samostnatná jednotka so svojím ekosystémom.

 

Nedávno ste expandovali do Čiech. Prečo vznikla táto myšlienka? 

Máme obrovskú výhodu, že našou expanziou šetríme peniaze klientom. A to tak, že klientovu poštu zo Slovenska vytlačíme priamo v cieľovej krajine, v tomto prípade v Česku, a tým pádom šetríme poštovné, lebo to medzinárodné poštovné je vždy drahšie ako lokálne. Zároveň spustenie nášho produktu v inej krajine je principiálne veľmi jednoduché. Stačí nám mať v cieľovej krajine zazmluvnené tlačové centrum, ktoré vie naše listy vytlačiť, zaobálkovať a poslať na poštu.

 

Odbočíme trochu od Zelenej pošty, vzhľadom k tomu, že sa pohybuješ v startupovom ekosystéme, je niečo, čo by si odporúčal mladým startupistom? 

Fuu… no ja vždy hovorím, že moje motto, a to asi funguje vo všetkom, je dynamika a vytrvalosť. To sú dve slová, ktoré znejú veľmi jednoducho, ale na konci dňa je to o každodennom boji. Ani jeden zákazník ti nepadne z neba, vždy musíš riešiť “akože nejaké problémy” a to je ďalšie moje motto, lebo nepoznám také slovo ako “problém”. Lebo čo je problém? Je to nejaký negatívny stav, ktorý musím vyriešiť. A v tomto biznise, a nielen v tomto, ale v hocijakom, tá cesta nie je ružová ani rovná. Je kľukatá a občas je tam tma a nepríjemno, ..čiže “dynamika a vytrvalosť”! 

 

Povinná otázka nakoniec, keďže Launcher od svojho vzniku stojí pri vás, odporučil by si Launcher ostatným startupistom? 

Nech sa hocijaký startup rozhodne pre hocijaké štúdio, je to správne rozhodnutie, lebo ho to posunie. Aj keď budem vyrábať držiak na vajíčka a tu budú všetci vyrábať marhuľový lekvár, tak tam stále bude nejaká synergia, kde si budeme vedieť pomôcť a poradiť v niektorých aspektoch. Takže odpoveď znie: Jednoznačne :) 

Zbaliť

Spolupráca univerzít a startup scény prináša zaslúžené výsledky

Už tretí rok sa v Launcheri snažíme intenzívne vťahovať univerzitných študentov do startupového diania. A naopak, ponúkame náš čas, know-how, technológie a mentoring pre potreby žiakov vysokých škôl. Tento akademický rok sme pokračovali v spolupráci s FIIT STU Bratislava, FEI STU Bratislava a EU Bratislava, potenciálne partnerstvá samozrejme hľadáme aj v iných regiónoch Slovenska. 

Čítať ďalej

Uprednostňujeme samostatné, schopné a hlavne premýšľajúce mladé talenty

Každému študentovi, ktorý s nami prejaví záujem spolupracovať, umožňujeme tvoriť od prvej chvíle v konkrétnom startupe reálne hodnoty. Aby sme rýchlo odhalili potenciál každého stážistu, nesnažíme sa ho vodiť za ruku, iba dohliadame, či ide po správnej ceste ku cieľu. Otázky, ktoré pri práci kladie, resp. forma cesty, ktorú si vyberie, je pre nás jasným signálom, s kým máme tú česť.

Niektorí študenti sú už na takýto spôsob stretu s praxou nastavení a veľmi ho oceňujú, na niekoho tento krok dopredu a zmena v myslení ešte len čaká.

UAVONIC je skvelý nástroj na testovanie nových myšlienok

V roku 2015/16 sa podarilo realizovať niekoľko zaujímavých projektov. Všetky v spojení s našim špecialistom na drony Uavonic-om. Je to absolútne prirodzené, lebo drony v sebe spájajú hardvérové aj softvérové výzvy, trh sa od základov celý iba vytvára, možnosti využitia nie sú ešte saturované, informácií je pomerne málo, legislatíva v plienkach. Takže máme k dispozícii dokonalý „sand-box“, kde sa môžu realizovať technológovia, programátori, energetici, právnici, marketéri, ekológovia, ...

Zbližujeme akademickú pôdu s praxou

A aby sme každej z týchto skupín ešte viac otvorili dvere do sveta dronov, pozvali sme akademikov z rôznych odvetví priamo na spoločné stretnutie. Akciu sme zorganizovali na letisku v Dubovej, kde nebol problém, aby si každý otestoval vlastné schopnosti pilotáže dronu. Hlavný cieľ bol ale iný. Snažili sme sa, aby dlhodobo otvorené otázky dostali potrebné odpovede, a aby sa teória konfrontovala s reálnou praxou a legislatívou. Iba tak môže celé odvetvie napredovať.

Skvelí študenti na FEI a FIIT STU

Možnosti dronov sú zatiaľ absolútne neprebádané. Mnohé aplikácie využitia existujú iba v teoretickej rovine, chýbajú automatizované algoritmy, autonómne správanie dronov je zatiaľ veľmi nepresné a často i nevyspytateľné. A práve toto je pôda, kde sme zapojili študentov vysokých škôl. Na FEI-ke sa pasovali s problémom navigácie drona v uzavretých priestoroch, študenti FIIT riešili veľkú výzvu - lietanie dronov v roji.

Protikolízny autonómny sytém

Prečo sú uzavreté priestory na jednej strane zaujímavé, ale zároveň predstavujú problém? Často je potrebné realizovať napríklad inšpekcie tunelov a potrubí s nevhodným ovzduším, či kolabujúcich budovy. Ale práve na týchto miestach nie je žiaden signál GPS, pomocou ktorého by mohla byť realizovaná navigácia. A tak prichádzajú na rad alternatívy v podobe infra senzorov a ultrazvuku. V podstate je potrebné „dodať“ klasickému dronu autonómny protikolízny systém.

Študentom FEIky Uavonic poskytol funkčný dron, mini počítač, ktorý môže spracovávať dáta priamo na letiacom drone, senzory, mentoring pri úpravách autopilota. Vytuningovaný dron dostal v podstate novú logiku ovládania – informácie so senzorov tvorili nadradené ovládanie a zasahovali aj do pilotáže, ktorú vykonával operátor. Výsledkom je, že dron si dokáže udržať reálne odstup od prekážok nezávisle od schopností a možností pilota. Technológia sa testovala v bludisku, ktoré bolo vytvorené z nafukovacích valcov.

Lietanie dronov v roji

Lietanie v roji, alebo v tzv. meshových sieťach je aktuálna výzva pre mnohé spoločnosti po celom svete. Drony v takomto usporiadaní sa dajú využiť napr. pri vyhľadávaní, monitoringu, zabezpečovaní rôzneho signálu v nepokrytých a ťažko dostupných oblastiach, ako signalizačné body, v reklame, pri eventoch a podobne. Technologicky ide o typ siete bez centrálneho servera a riadenia, každá jednotka kontroluje polohu susedných, prenáša informácie a v prípade výpadku jednej jednotky sa sieť dokáže sama opraviť (preskupením ostatných jednotiek, alebo doplnením chýbajúcej jednotky zo zálohy).

Počas ročníkového projektu sa vo virtuálnom simulátore správania dronov testovali rôzne spôsoby komunikácie medzi jednotkami (Lidar, GPS, Wifi), kľúčové pri takomto usporiadaní je, aby sa jednotky navzájom dokonale „videli“. Simulovali sa aj vplyvy počasia na takéto zoskupenia, premenlivá sila vetra v rôznych častiach rojov i búrkové anomálie. Výsledkom bola optimalizácia algoritmov nabíjania dronov, overovanie vhodnosti a energetickej náročnosti jednotlivých komunikačných prvkov, nastavovali sa preskupovania a okamžité reakcie na neočakávané výpadky.

Ďalším krokom je už praktické testovanie s menším množstvom zariadení, to ale možno až v ďalšom semestri. Je to úloha finančne aj personálne omnoho náročnejšia, no nemenej potrebná.

Čo nám teda tento rok spolupráce so študentmi priniesol:

  • Videli sme ozaj šikovné talenty na FEI a FIIT.
  • Prihlásilo sa nám nezávisle aj viacero ďalších stážistov, ktorí sa nám veľmi osvedčili a pracujú s nami už niekoľko mesiacov a sú členmi startup tímov.
  • Nový vietor a čerstvé myšlienky v rozvíjajúcich sa startupoch.
  • Dôkaz, že nová generácia vychádzajúca z univerzít nie je stratená ;-).

Tešíme sa, čo nám prinesie budúci rok a veríme, že to už nebude iba spolupráca s technicky orientovanými univerzitami. Interdisciplinárne prepojenie je viac než potrebné.

Zbaliť

Môžu univerzity participovať na startupoch?

My sa o to aktívne pokúšame a tento semester je už tretí v poradí, počas ktorého LAUNCHER a jeho startupy spolupracujú s vysokými školami na zapájajú tak študentov do reálnych projektov a sveta inovácií. Spolupráca začala už minulý školský rok úspešným ročníkovým projektom s FIIT (Fakultou informatiky a informačných technológií STU), kde veľmi šikovný tím študentov pracoval na zámere integrovať do Oculusov prenos videa z dronu, ovládaní a zobrazovaní telemetrických údajov (viac si prečítajte nižšie na našom blogu).

Čítať ďalej

Ďalej sa nám podarilo spolupracovať s viacerými študentami aj vo forme stáží priamo u nás. Viacero takýchto talentov sa nám prihlásilo a spolupracovalo s nami pri budovaní startupov.Tento školský rok sme rozbehli spoluprácu vo forme ročníkových projektov a iných aktivít pre startupy s viacerými univerzitami:
- FIIT (Fakulta informatiky a informačných technológií STU)
- Obchodná fakulta EU v Bratislave
- FEI (Fakulta elektrotechniky a informatiky STU)

Nechceme sa však koncentrovať výhradne na Bratislavu, s partnermi rokujeme aj v Trnave, Zvolene a Košiciach, kde by sme radi pilotné projekty spustili neskôr v priebehu školského roka. Pri spolupráci s univerzitami máme dlhodobú víziu. Radi by sme talentovaným mladým ľuďom umožnili pracovať v tom najdynamickejšom prostredí, aké sa dá u nás nájsť – v startupoch. Práve v nich sa dajú efektívne overovať teoretické vedomosti a naberať skúsenosti z podnikania vo veľmi krátkych cykloch. Inak povedané, chceme ponúkať študentom vysokých škôl možnosť nazrieť do vnútra startupov, priniesť im viac reálnej praxe. Výsledkom by mali byť správne pracovné návyky, konfrontácia s reálnym podnikaním, nový pohľad na svet a taktiež možnosť si mnohé nové veci vyskúšať na v reálnom produkt developmente a biznise. Ak sa podarí, chceme sa zameriavať na vytváranie interdisciplinárnych tímov z rôznych univerzít, čomu sú naklonené aj samotné univerzity. Tie by sa navzájom dopĺňali pri riešení komplexných úloh v rámci vybraného projektu. Samozrejmosťou z našej strany je prítomnosť a dohľad skúsených mentorov a odborníkov s dlhoročnou praxou, prístup k technológiám, inovačné zázemie i priestor pre prácu.Veríme, že šikovných a správne dravých ľudí počas vzájomnej spolupráce pozitívne ovplyvníme a pomôžeme im pri ďalšej kariére, resp. budovaní vlastných projektov a úspešných firiem.V priebehu roka budeme postupne informovať o našich aktivitách a o tom, ako sa nám v našich aktivitách na jednotlivých univerzitách darí.

Zbaliť

Viac priestoru pre úspešné štarty z LAUNCHERu

Začiatkom mesiaca sme priniesli informáciu o nových a atraktívnejších priestoroch pre startupové štúdio LAUNCHER. Viacerí chcete vedieť, prečo sa tak udialo a čo nás k tomu viedlo. Na túto tému sme sa preto porozprávali s našim CEO.

Čítať ďalej

Viktor, prečo sa LAUNCHER musel sťahovať, nepáčili sa ti priestory?

To je jednoduché - naše malé startupy medzičasom porástli a postupne sa z nich stávajú skutočné firmy. S tým súvisí aj nárast počtu zamestnancov a ľudí, ktorí s nami spolupracujú. Tiež sme chceli dať startupom prostredie, kde sa môžu na vyššej úrovni stretávať so svojimi zákazníkmi, prípadne robiť eventy. Takže toto rozhodnutie určite nebolo iba o kráse priestorov J.

Koľko ľudí bolo približne v začiatkoch a koľko ich je teraz?
 

Keď vznikol LAUNCHER ako samostatná značka, bolo tu zhruba 10 ľudí. Po vyše roku fungovania a po úspešnom rozbehnutí niekoľkých projektov, tu máme viac ako 40 členný kolektív šikovných a pozitívne zapálených ľudí.

Nedávno sme zažili zaujímavú startupovú rozlúčku s letom „LAUNCHER Summer Goodbye Party“. Takto technologicky a inovačne nabitú párty sme v slovenskom prostredí už dlho nemali.


V prvom rade musím povedať, že my sme to nevnímali prevratne, jednoducho sme chceli spraviť akciu pre nás, pre našich partnerov, fanúšikov a zároveň si trošku užiť koniec leta. Aj takouto formou sme chceli vytvoriť možnosť podiskutovať, rozvinúť spoluprácu, pripiť si na nové výzvy a trochu sa aj zabaviť. Sme radi, že sme mohli priniesť k ľuďom rôzne vychytávky ako Samsung Gear RV by Oculus, Segway, Teslu S85 či drony. Veľký úspech však zožala aj standup comedy show či hranie pokru, čo nám len potvrdilo, že slovenský startupový nadšenec sa nielen rád technologicky posúva vpred, ale sa aj úplne normálne zabáva, či sem tam zdravo riskuje.

Viktor, a posledná otázka – kedy sa plánuje ďalšie rozšírenie LAUNCHERa?
J

Dobrá otázka, no toto sa nikdy predpovedať nedá. Momentálne máme len pre nás k dispozícií 620m2, čo som dúfal by mohlo na chvíľu stačiť. No realita nás donútila už mesiac po kolaudácii prikupovať stoly a stoličky, reorganizovať priestor. Musím tiež povedať, že veci idú veľmi dopredu a vzhľadom na to, čo chystáme sa môže veľmi rýchlo stať, že budeme potrebovať priestoru oveľa viac. Čo k tomu viac dodať? Asi len toľko, že pre nás je to signál, že LAUNCHER sa vybral správnym smerom... Nebudem k tomu viacej prezrádzať, sledujte nás a uvidíte.

Zbaliť

TOP 5 miest pre biznis - vieme, kde si založíš svoj ďalší startup!

Okrem perfektného nápadu, šikovných ľudí a počiatočného kapitálu potrebuje startupista aj optimálne podmienky v mieste, kde si novú firmu zakladá.  Jednoducho povedané, čím kratší je proces na začatie podnikania, tým lepšie sú podmienky. K zvýšeniu kvality startupového ekosystému patria faktory ako: 

- efektívnosť založenia firmy, dostupné vládne programy na podporu podnikania,  zastúpenie VC spoločností

Čítať ďalej

- prítomnosť ďalších startupov a podnikateľov, ktorá vedie k vyššej motivácií  k novým nápadom a vzniku nových firiem
- existujúce akcelerátory, inkubátory a  konkurencia sila trhu, potenciálni noví zákazníci, pričom plat jednoduché pravidlo, že väčšie bohatšie mestá majú viac biznis príležitostí ako tie menšie

Pred nedávnom sme Vám priniesli prehľad globálnych miest, ktoré sú pre startupy ako stvorené. Amerika však skrýva oveľa väčší potenciál, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ktoré z nasledovných miest by ste si pre svoj nový startup vybrali? (Zdroj: Jayson Demers)

Seattle je atraktívny hlavne pre svoju zaujímavú geografickú polohu. Viacero úspešných startupov, vrátane Zillow, Amazon či Microsoft, pochádza práve z tohto mesta. Toto nemalou mierou prispelo k čoraz väčšej dostupnosti pre rozvoj malých firiem.

Stúpajúcim číslom startup organizácií a programov sa môže pochváliť Boston. Začínal tu napríklad najväčší akcelerátor sveta MassChallenge a obľúbenosti pomáha i Bostonská Nadácia, ktorá investuje do neziskoviek a regionálneho rozvoja.

Priamo v srdci stredozápadu je tzv. „zem nikoho“, Cleveland, ktorý dostal toto označenie kvôli svojej geografickej polohe. Je tu však situovaných niekoľko univerzít a rozvíjajúce sa akcelerátory, ako Flashstarts či Jumpstart.

Boca Raton, je síce známe Floridské „mesto seniorov“, no má veľmi vysoké percento vysokoškolsky vzdelaných ľudí, masívnu IBM základňu a tucty startupov s technologickým pozadím. A to ho oprávnene zaraďuje medzi zaujímavé mestá s biznis potenciálom.

V neposlednom rade treba spomenúť jedno z najrýchlejšie rastúcich miesto USA,  Raleigh.  Má pred sebou síce ešte dlhú cestu, aby dobehlo Silicon Valley, ale pravidelné inovačné summity sú tým skvelým odrazovým mostíkom. Prebiehajúce spolupráce s mnohými univerzitami zasa pripravujú veľmi dobrú pôdu pre kvalitné vzdelanie mladých ľudí.

Bratislavu sme zatiaľ ani v tomto zozname nenašli, ale v princípe každé jedno mesto je svojím vybudovaným ekosystémom v niečom špecifické . Či už ide o kombináciu správnych ľudí, kvalitu vzdelávacieho systému, zastúpenosť VC spoločností, vládnou podporou alebo vybudovanou medzinárodnou infraštruktúrou.  Bratislava má toho ešte veľa pred sebou, ale súčasný vývoj, rastúca komunita a čoraz viac "success stories" predstavuje ideálny základ pre ďalší rozmach technologického benchmarku v strednej Európe.  Pevne veríme, že sa naše hlavné mesto objaví čoskoro aspoň v TOP 50ke  J

Zbaliť

Aj LAUNCHER-u sa páči Gettpal

Keď sa u nás v štúdiu bavíme o podpore startupov a hľadáme nové cesty ako niekomu pomôcť, nemusí ísť vždy iba o obligatórne formy ako financovanie, mentorovanie, otváranie dverí, marketingový či technologický background. Niekedy pomáhame startupom aj v menšom, v danom čase úplne postačujúco na to, aby sa mohol lepšie rozvíjať.

Čítať ďalej

Jedným z príkladov je aj Gettpal. Projekt, ktorý spája ľudí na základe spoločných záujmov pod myšlienkou „Pokiaľ máte chuť niečo podniknúť, ale nemáte s kým, tak sa Gettpal stáva vašim najlepším priateľom“. V dnešnom svete sociálne siete paradoxne ľudí oddeľujú od osobného kontaktu. Gettpal ľudí spája a posúva k reálnym a osobným stretnutiam.

Gettpal vznikol ani nie pred pol rokom, celý model fungovania sa overuje v prostredí existujúcej sociálnej siete, samostatné appky prídu následne. Zakladateľ Gettpalu Robo Uhrín vytvoril okolo seba pomerne veľký tím ľudí, ktorý je zároveň manažmentom projektu. Spolu sa starajú o niekoľkotisícovú komunitu, ktorá neustále rastie a presakuje už aj mimo hraníc SR.

Tento projekt podľa nás toho veľa v súčasnosti nepotrebuje, nakoľko z tých dôležitých ingrediencií ako nadšenie, dobrý tím, veľké vízie, skúsenosti, rastúca komunita, chuť experimentovať a validovať svoje hypotézy, im nič nechýba.

Jedna z mála vecí, ktoré projektu chýbali bol priestor, kde by sa stretával s výkonným tímom a riešil strategické i exekutívne ciele a samozrejme dobré rady.

Práve túto chýbajúcu časť našiel v Launcheri, kde sa gettpaláci môžu vždy pravidelne stretávať a tak majú k dispozícii komplexné zázemie a kreatívne prostredie.

Veríme, že aj malá pomoc v začiatkoch, môže spustiť lavínu veľkých vecí. Tak si na to možno už v prípade Gettpallu počkajme. Viac o projekte sa môžete dozvedieť v článku na StartItUp.

Zbaliť

Ženy do IT sveta patria a potvrdili to aj tento rok na podujatí Codeweek

Programátorský event sa každoročne koná vo všetkých významných startupových mestách po celom svete. Bratislava tento rok medzi organizátorskými mestami opäť nechýbala. A my sme si túto skvelú zážitkovú akciu nemohli nechať ujsť. 

Čítať ďalej

Náš projekt Uavonic mal v rámci týždenného programu vyhradený samostatný workshop, aby účastníčky zasvätil do sveta dronov a virtuálnej reality. Petra Kotuliaková, jedna z organizátoriek Codeweek-u na Slovensku pod hlavičkou AJ Ty v IT  sa postarala o bezproblémový chod celej akcie. A hlavne, zabezpečila know-how transfer z rozličných IT oblastí. 

Peti, ako hodnotíš tohtoročný Codeweek? Bol v niečom odlišný od ostatných rokov?


Pre nás áno. V porovnaní s minulým rokom sme workshopy otvorili okrem dievčat aj pre chlapcov a opäť sa nám ukázalo, že v zmiešanom prostredí sú dievčatá vždy v menšine. Je to zaujímavé, keď máme akciu iba pre dievčatá, máme kopec dievčat. Keď je zmiešaná, chlapci ich prevalcujú.  


Ktorý workshop bol najúspešnejší v rámci celého týždňa? Vieš to už teraz takto zhodnotiť? 

Všetky sú super :) Každý je zameraný na niečo iné a tiež sa orientujeme na rôzne vekové skupiny. Medzi mladšími vedie jednoznačne programovanie LEGO robotov. Je nádherné vidieť, aké nadšenie to v nich vzbudzuje, keď sa ten ich "robot" pohne. V Košiciach sme s našimi partnermi programovali dokonca humanoidných robotov, tí ozaj  vyzerajú ako malí ľudkovia. 


A obrovský úspech mali drony :) Stredoškoláci dokonca po skončení chodili za chlapcami z Launcheru a ďakovali im za skvelú prezentáciu. A čo nás extra teší, od niektorých sme počuli, aké vlastné "podnikateľské" zámery majú, aj napríklad s dronmi. Takže sme určite zasiali dobré semienka :) Práve teraz ešte "dobieha" posledný worskhop v Košiciach, kde decká programujú chatovacie aplikácie. 

Myslíš si, že sú témy ako virtuálna realita a drony zaujímavé aj pre dievčatá a ich možné budúce uplatnenie?


Všetko je to o prezentácii a vzbudení záujmu. To, že si ich môžu chytiť do ruky, spoznať, čo všetko sa dá s nimi robiť, je určite veľkou výhodou. Dievčatá sú často ostýchavé, hlavne vo vekovej skupine, s ktorou pracujeme (stredoškoláčky). Potrebujeme u nich odstrániť strach z neznámeho, otvoriť im "hlavu" a myšlienky a nápady už prídu samé. Takže odoveď je áno, jednoznačne.

Čo by si všetkým dievčatám, ktoré sa o oblasť IT zaujímajú, odporučila?


Stretávať sa s ľuďmi, pýtať sa, skúsiť sa pohrať s niektorými programami. Či už cez aktivity AJ Ty v IT, alebo cez kamarátov, učiteľov. IT je svet, ktorý im dáva obrovské možnosti. Bolo by škoda nespoznať ich.  

Petre ďakujeme za krátky sumár Codeweeku a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu! :)

Zbaliť

Startupy spoznáš podľa čísiel

LAUNCHER pred vyše mesiacom rozšíril svoje priestory. Pozrite si krátky prehľad toho, čo v nich nájdete a na čo sa môžete najlbižšie tešiť!

Startupisti sa na Zlatých pieskoch lúčili s letom po svojom

Vo štrtok 24.9. 2015 sa z areálu Wakelake odchádzalo väčšinou až po polnoci. Dôvod bol prostý. Startupové štúdio LAUNCHER a portál StartItUp.sk pripravili pre všetkých startupovových nadšencov netradičnú rozlúčkovú párty s letom.

Tentokrát nešlo o hlasnú hudbu a hektolitre miešaných nápojov, ako sa možno štandardne od letnej párty očakáva. Išlo o zážitky, inovácie a reálne „ohmatanie“ vecí, o ktorých sa všade iba píše.

Čítať ďalej

Dosť bolo slov, poďme sa pozrieť na to, čo všetko sa dalo zažiť!
Jazdilo sa na 362 koňovom čistom elektromobile Tesla S85, ktorého točivý moment je v porovnaní s bežnými spaľovacími motormi priam neuveriteľný.
Kto mal chuť utiecť na chvíľu z bežného sveta, ten mohol vstúpiť do virtuálnej reality pomocou Oculus VR. Letieť ponad New York, stretnúť dinosaura alebo plávať s veľrybami a pritom mať pocit, že ste reálne niekde inde ako vaše fyzické telo, to chce niekedy poriadny žalúdok.
Chalani z Uavonic-u priniesli najmodernejšie verzie dronov, s ktorými si mohol zalietať úplne každý a vyskúšať si tak svoju orientáciu vo vzdušnom priestore. Keďže sa lietalo dosť často aj nad vodou, zodpovedným bolo horúco až do neskorých večerných hodín J.
Už za tmy sa po móle poniektorí v plnej rýchlosti preháňali na Segway-i (čudujeme sa, ale naozaj sa nikomu nič nestalo). V neskorších hodinách sa dokonca objavil aj Batsuite, ktorý vytvára technologické riešenia pre nevidiacich, a bolo možné si vyskúšať jeho sonar.

Ale keďže párty bola práve na Wakelake-u a tak isto, aby celý večer nebol iba o gadgetoch a výhradne pre technologických geekov, kto mal chuť, mohol wakeovať až do zotmenia. Slnko stále krásne hrialo, voda bola príjemná a neoprény všetkých veľkostí boli pripravené pre každého.

Kto neholduje vodným športom, mohol sa počas celého večera venovať pokru a zúčastniť sa Texas Holdem turnaja. Komu šťastie aspoň trochu prialo (alebo matematika?) a skončil pri finálovom stole, pri vyhlasovaní výsledkov neodišiel s prázdnymi rukami.

Celej akcii perfektne sekundoval Jano Gordulič a so svojou stand up comedy dokázal aspoň na chvíľu odtrhnúť ľudí od všemožných gadgetov . Práve to bol čas, kedy sa takmer 200 návštevníkov párty zabávalo pri spoločnej aktivite. A to dokonca klasickej, plnej medziľudského kontaktu J

Je pravdou, že táto párty bola úplne odlišná od bežných startupových akcií v znamení technológií. Neoficiálny networking spojený s množstvom príležitostí zabaviť sa jednoznačne zaujal. Vďaka skvelým ohlasom a pozitívnym reakciám už teraz vieme, že to určite nebola posledná takáto akcia. Ak ste rozlúčku s letom nestihli, alebo si to chcete zopakovať v inom ročnom období, sledujte LAUNCHER blog a určite sa uvidíme opäť!

Zbaliť

Nová spolupráca na startupovej scéne!

LAUNCHER a jedinečný projekt "Aj TY v IT" menia svet inovácií! To, že technológie nepatria už dávno len mužom, je viac ako jasné a naša nová spolupráca potvrdzuje tento trend.

Čítať ďalej

Startupové a inovačné stúdio LAUNCHER podporuje inovácie, posúva nové nápady vpred a buduje startupy. Tomuto cieľu sa venujeme už vyše roka a neustále prinášame novinky do startupového sveta.

Projekt "Aj TY v IT" mal svoju víziu od začiatku tiež jasnú. Priniesť kvalifikované ženské odborníčky do oblastí, kde zatiaľ dominujú muži. Hlavnou misiou je vzdelávať i samotných rodičov študentiek, aby svet IT vnímali pozitívne a ako veľkú šancu pre svoje dcéry. 

LAUNCHER a "Aj TY v IT" majú spoločný cieľ – prinášať inovácie a spájať šikovných ľudí. Nové spoločné projekty a akcie budú práve tento zámer ešte viac prehlbovať a svet technológií dostane nový rozmer. Info o prvej spoločnej akcii už čoskoro... 

Zbaliť

Americké investície rizikového kapitálu by mali dosiahnuť v roku 2015 hodnotu 70 miliárd USD

Finančné predpovede boli zverejnené na základe doterajších údajov investícií za prvý polrok tohto roku. Neuveriteľných 37,5 miliardy USD bolo investovaných do celkovo 2353 podielov. Ak investície dosiahnu predpokladaných 70 miliárd USD v decembri, bude to najvyššia investovaná suma za posledných 5 rokov.  

Čítať ďalej

Podľa reportov (Zdroj:TheNextWebnajväčšia časť peňazí bola investovaná v poslednom kole fundingov a v druhom kvartáli minulého roku dosiahlo až 24 firiem miliardové „unicorn“ hodnotenia. Za prvý polrok roku 2015 to bolo 35 firiem.

Podstatný fakt pritom je, že nové „venture“ investície nie sú limitované len na internetové spoločnosti. Hoci práve tieto tvoria takmer polovicu všetkých investícií. Rok 2015 je bezpochyby veľmi zaujímavým rokom rastu  v oblasti investícií. Otázkou zostáva, či tento trend bude pokračovať aj naďalej. 

Zbaliť

LAUNCHER vyletel na piate!

Skvelé nápady a inovačné výzvy dostali od nás počas leta úplne nový priestor.

Stále nás nájdete v tej istej budove GBC IV na Galvaniho ulici, ale namiesto prízemia, ktoré sme kompletne prenechali jednému z našich projektov - Uavonic, sa s vami budeme odteraz stretávať hlavne na 5. poschodí.

Čítať ďalej

Počas relatívne krátkych 12-tich mesiacov, čo naše startup štúdio Launcher existuje, sme sa stretli s mnohými zaujímavými myšlienkami a rozvinuli viacero perspektívnych projektov. Neustále prichádzajú nové podnety na spoluprácu, existujúce startupy expandujú a tak nás samých prekvapilo, že náš core tím spolu s našimi projektami má už viac ako 40 ľudí. Pôvodné priestorové kapacity začínali byť limitujúce a preto sme sa rozhodli rozšíriť sa do nových - vzdušnejších a svetlejších.

Samozrejmosťou je aj poriadna Kolaudačná párty, na ktorej vás radi uvidíme! Sledujte náš blog a všetky info o nej sa dozviete už o pár dní.

Zbaliť

Čo nové má projekt UAVONIC?

Vízia spoločnosti venujúcej sa bezpilotným lietajúcim zariadeniam na Slovensku vznikla v lete 2014. Už na jeseň toho istého roku vyšiel článok o spoločnosti UAVONIC, ktorá sa chcela stať aktívnym hráčom v tomto segmente, a to nielen na slovenskej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Ako to so spoločnosťou vyzerá v súčasnosti, prezentovali v rozhovore Viktor Mikulášek CEO za LAUNCHER – Startupové a inovačné štúdio, ktorá rozbeh projektu zastrešuje, Miroslav Melicherčík, CEO a Juraj Dudáš za UAVONIC.

Celý rozhovor nájdete na Startitup.

Kedy bude Slovensko na startupovej mape sveta?

Mnoho mladých podnikateľov s novými nápadmi musí na začiatku prejsť nezávidenia hodnými povinnosťami. Jednak od získania všetkých informácií, cez presný postup na úradoch až po kontaktovanie rôznych odborníkov od právnikov cez účtovníkov apod. Začiatky sú vždy ťažké. V každej krajine je nastavený systém podpory podnikania inak, a to sa môže explicitne odzrkadliť na vyššej, prípadne nižšej motivácii pri ašpirujúcich podnikateľoch.   

Samozrejme, že každá krajina má iné prostredie, viac či menej vhodné pre startupy. Nemožno nič namietať, že v každom jednom rebríčku a článku nájdete Silicon Valley na prvom mieste. Všetko, čo startupista potrebuje, sa tu nachádza. Sú tu investori, je tu prostredie, ktoré rozvoju firiem napomáha a veľa projektov, ktoré sú na pomoc startupistom zamerané. Ak ide napríklad aj o hľadanie zamestnancov či prenájom obchodných priestorov.

Čítať ďalej

Silicon Valley je plné talentovaných ľudí a to je jedným z dôvodov, prečo sa tu novým firmám tak darí. Zhlukuje sa tu nová energia ľudí, ktorí chcú niečo zmeniť, robiť veci lepšie a odlíšiť sa. Čo je však tiež veľmi dôležité je jednoduchosť nadväzovania a získavania nových kontaktov. Sú tu totiž práve tí, ktorí už uspeli, vedia pomôcť iným a odovzdať cenné rady všetkým začinajúcim startupistom. Samozrejme, že nič nie je úplne dokonalé. Aj tu nájdete problémy, ako neustále sa zvyšujúce ceny nájmov či zamestnancov, a to môže byť v začiatkoch najväčšou prekážkou pre mladých, ktorí peňazí nazvyš nemajú a všetko investujú do svojich projektov. 

Samozrejme, Silicon Valley nie je jediné miesto, ktoré vytvára ideálne podmienky pre technologické spoločnosti. Pozrime sa na malý výber globálnych miest, ktoré ponúkajú startupom skvelý priestor na svoj štart a rozvoj. (zdroj: Joshua Steimle, Entrepreneur)

1. Dajte niečo zadarmo nádejným podnikateľom a oni sa odvďačia vedomosťami a rozbehnutím projektov práve vo Vašom meste. Toto je motto hlavného mesta Chile, Santiaga. "Startup Chile" ponúka 6mesačné víza, 40.000 dolárov i kancelárske priestory zdarma. 

2. Shenzhen v Číne, pár minút severne od Hong Kongu je kráľovským miestom pre hardvérové spoločnosti. Môžete tu kúpiť všetky komponenty, na ktoré si len v rámci technológií spomeniete. 

3. A v Číne zostaneme, keďže Hong Kong sa pomaličky, ale isto dostáva do popredia a stáva sa z neho finančno-technologický kapitál celej Ázie. Je tu skvelá infraštruktúra, kvalifikovaní a anglicky hovoriaci zamestnanci, prirodzené biznisové prostredie, nízke dane a regulácie či stabilný právny systém a tiež fakt, že HK je domovom 70 svetových bánk. Samotný startupový ekosystém tu narástol od roku 2009 o 300%  a rast pokračuje. HK je pomerne mladým inkubátorom pre startupy, a práve funding etapa môže byť trošku náročnejšia. Je tu ale mnoho akcelerátov a equity crowdfunding platforiem a investičnú časť HK podporuje neustále. Fungujú tu tiež "startup visa", ktoré uľahčujú celý proces byrokracie. 

4. Čo môže byť krajšie ako pracovať v prostredí, kde to vyzerá ako na dovolenke a vlastne ani nepracujete, ale bavíte sa prácou? Toto nájdete na Filipínach, v meste Cebu. Je to perfektné mesto pre sociálne orientované startupy, nakoľko boj proti chudobe patrí k top témam.  Čo tiež Cebu vyzdvihuje a radí medzi výhodné lokality, je mnoho anglicky hovoriacich "expatov" a dobrá infraštruktúra. Je to výborný priestor na vývoj i testovanie produktov a predstavenie celosvetovému trhu. 

5. Z európskych miest sa do rebríčka dostal nemecký Berlín. Je to moderné medzinárodné centrum s obrovským množstvom talentov. Medzi výhody patrí aj to, že netreba hovoriť nemecky a víza pre cudzincov tiež nie sú veľkým problémom. Sú tu rôzne co-workingové centrá, tiež sponzorované aj Google Entrepreneurs a nájdete tu aj akcelerátor program ako Microsoft Ventures. A čo je najväčším plusom? Život nie je tak nákladný ako v iných hlavných mestách, čo dáva aj väčší pocit istoty pre spoločnosti. 

6. Obľúbená cestovateľská destinácia sa tiež dostala do rebríčku, áno, Dubai, ktorý zažíva svoj rozkvet. Dubai expanduje konceptom "internetového mesta" a prijal viaceré zmeny, aj z oblasti daňového systému. Čo by malo podporiť zahraničné startupy je zavedenie ekonomickej free zóny a tiež oslobodenie od daní po dobu 50 rokov. Má to však aj svoju negatívnejšiu stránku, keďže Dubai je tretím najdrahším miestom pre cudzincov v strednej Európe a každý zakladateľ firmy musí mať víza. Tie stoja 2.000 dolárov a ich predĺženie Vás vyjde každé tri roky ďalších 5.000 dolárov. Ekosystém startupov je však rozvinutý a sú tu mnohé iniciatívy v oblasti financovania i mentorovania. 

Pravdepodobne neexistuje jednoznačná odpoveď, ktoré mesto na svete bude najideálnejšie pre tvoj startup. Každý startup ekosystém je svojim spôsobom unikátny a ponukajúci iné druhy benefitov, možnosti rozvoja a expanzie pre tvoju oblasť pôsobenia. Výber správnej destinácie záleži do veľkej miery aj od trhov, na ktoré sa chceš sústrediť, startup lifecycle štádia a taktiež aj od odvetvia, v ktorom sa pohybuješ. 

A ako vyzerá Slovenský startup ekosystém?
Nie úplne dokonalý, ale progres, ktorý u nás prebieha je výrazný. Na scéne sa neustále objavujú nové startupy, ktoré sa často skloňujú v rôznych médiách, pribúdajú investori, co-working priestory, zaujímavé eventy, ale aj akceleračné programy. Tiež sa pomaličky zobúdza aj štát. Podpora inovácií a mladých podnikateľov, prístup ku kapitálu a skúsenostiam, vzdelávanie a využívanie medzinárodného know-how budú kľúčové oblasti na Slovensku, ktoré budú formovať náš ekosystém a pevne veríme, že sme na dobrej ceste k vybudovaniu ideálnych podmienok pre lokálne startupy s globálnymi ambíciami. 
     

Zbaliť

Študenti z FIIT lietajú s dronmi vo virtuálnom kokpite

V našom startupovom a inovačnom štúdiu máme už za sebou spoluprácu na viacerých vysokoškolských projektoch. Výborná kooperácia je napríklad s Ekonomickou univerzitou v Bratislave a tak isto s Fakultou informatiky a informačných technológií STU. A práve na FIIT-ke sa počas roku 2014/2015 podarilo na pomery klasického ročníkového projektu niečo výnimočné.

Čítať ďalej

Osem členný tím študentov dostal od Launcheru do ruky zopár technických zariadení - dron Iris+ (štvorvrtuľová helikoptéra), Oculus Rift DK2 (veľké okuliare s LCD obrazovkami simulujúce virtuálnu realitu), notebook, mini PC Raspberry, no a samozrejme pravidelné technologické konzultácie počas dvoch semestrov.

Cieľom bolo vytvoriť prototyp virtuálneho kokpitu pre lietanie s dronom. Predstavte si, že si kdekoľvek nasadíte okuliare a zrazu máte pocit, že sedíte v kabíne lietadla. Či sa pozriete vľavo, vpravo alebo nad seba, uvidíte niečo iné, ako v reálnom živote. A z tejto virtuálnej kabíny môžete pilotovať váš vlastý dron (helikoptéru, lietadlo).

Dnešným lepším štandardom pri lietaní je tzv. FPV flight (vo video okuliaroch vidíte svet tak, ako keby ste sedeli na drone, je to vďaka zabudovanej kamere na ňom). Konkrétne pilotovanie je však zabezpečené klasicky, pomocou vysielačky držanej v rukách.

Zámer študentov ale išiel o dva kroky ďalej. Prvým bolo integrovať do Oculusu (okuliare) prenos videa (FPV) z dronu, otočením hlavy doľava sa pozerať na mapu, ovládať špeciálnymi pohybmi let drona a pohľadom vpravo vidieť telemetrické údajé (telemetria je napr. rýchlosť, výška, náklon, poloha, atď.). V podstate by naozaj vznikol virtuálny kokpit a štandardný pohyb hlavy by simuloval rozhliadanie sa po miestnosti (pilotnej kabíne).

Čerešničkou bol ale druhý krok – reálne rozpoznávanie objektov, ktoré dron „uvidí“ pri svojom lete. Predstavte si to ako rozšírenú realitu (augmented reality – pridanie digitálnej informačnej vrstvy nad reálny svet).

A výsledok?
Prvý krok sa podaril zrealizovať takmer úplne. Rezervy ostávajú ešte pri priamom ovládaní drona pohybmi hlavy. Dôvod je ten, že drony dnes ešte nie sú technologicky na takej úrovni, aby dokázali dosť rýchlo reagovať na pohyb očí a otáčanie hlavy. Problémom je teda synchronizácia ľudskej fyziológie a možností techniky. Cesta je tu ale jasne daná a veríme, že o pár rokov po nej pôjdu všetci piloti dronov (či iných na diaľku ovládaných zariadení).

A čo sa týka realtime rozpoznávania objektov? Úspešne sa podarilo overiť prototyp algoritmu, ako daný proces funguje. Známe objekty (rozumej vopred nadefinované knižnice objektov) boli rozpoznané a označené, pilotovi sa zobrazili v „kokpite“ ohraničujúcimi kontúrami. Pre lepšie pochopenie spomenieme jeden príklad – vopred si zadefinujeme približný tvar auta a rodinného domu. Ak sa v zornom poli dronu ocitne takýto objekt, dron ho rozpozná a túto informáciu sprostredkuje pilotovi priamo do virtuálneho kokpitu, defakto pilot uvidí vyznačený objekt priamo pred sebou.  

A na čo je to vlastne dobré? Želaným stavom je, aby pilot uvidel popisy a charakteristiky objektov alebo bodov nad ktorými preliata – nejde iba o informácie, ale aj o bezpečnosť. A nadstavbou nad to všetko je automatizovaný let a intuitívne sa vyhýbanie prekážkam.

V Launcheri veríme, že budúce semestre na univerzitách prinesú nemenej úspešnú spoluprácu a výsledky. Vieme, že šikovných ľudí na Slovensku je viac, než si vieme predstaviť. Netreba im príliš pomáhať, stačí ich len jemne potiahnuť.

Zbaliť

Startitup a Launcher spojili sily!

Ako sme už pred nedávnom avizovali, je tu horúca novinka - spojenie projektových synergií! Naše startup a inovačné štúdio spojilo svoje biznis sily so skvelým slovenským startupovým portálom Startitup! 

Lídri oboch projektov Vám v krátkom rozhovore priblížia túto spoluprácu, ktorá sa intenzívne pripravovala už dlhšiu dobu.

Čítať ďalej

Luky, povedz nám, čo ťa prvý krát priviedlo do Launchera?
Do Launcheru som sa dostal viac menej náhodne. Po založení Startitup sme samozrejme rozmýšľali, čo s ním ďalej a hľadali vhodných partnerov. Raz som dostal od jedného kamaráta kontakt na Miša Nešpora, s ktorým som sa stretol práve v Launcheri. Mišo je naskilovaný investičný manažér v Launcheri a cez neho som spoznal aj Viktora. Po debatách s Viktorom preskočila medzi nami iskra (samozrejme len tá startupová J). Ukázalo sa, že máme celkom podobné ciele a vízie a vieme si navzájom pomôcť. Takto vzniklo celkom prirodzené spojenie, ktoré funguje zatiaľ perfektne.Celkovo ľudia a aj atmosféra, ktorá je v Launcheri, nás presvedčili o tom, že Launcher bude pre nás vhodným partnerom na našej ceste startupovým svetom.

Viktor, čo bolo štartérom tohto netradičného prepojenia projektov Launcher a Startitup?
Tak ako Luky povedal, prvotným impulzom bola diskusia o možnej spolupráci medzi Michalom a Lukym. Riešili sa vtedy  viaceré možnosti spolupráce od mediálnej a marketingovej podpory, vzájomnej podpory projektov, až po budúce plány rozvoja a expanzie. Vtedy sme objavili viacero výhodných spoločných synergií a dohodli sa, že by stálo za to prehĺbiť našu spoluprácu. 

Bolo to pre Launcher ľahké rozhodovanie, skôr samozrejmé, alebo to bol náročnejší manažérsky rozhodovací proces?
Rozhodnutie to nebolo až také ťažké, v princípe nás presvedčili 3 veci:1.     Vzájomné synergie, ktoré sme medzi našimi projektami našli.2.     Parametre, publikum a čísla Startitup ako online média ako aj spôsob práce, ktorú tím pre komunitu a svojich čitateľov robí.3.     A samozrejme Luky, ktorý podľa nás správnym spôsobom vybudoval prvotný portál a médium Startitup, a ktorý nás presvedčil o tom, že je v jeho schopnostiach posunúť tento projekt omnoho ďalej.

Akú najväčšiu pridanú hodnotu tejto konkrétnej spolupráce vnímaš ty, ako CEO startupového a inovačného štúdia?
Najväčšiu pridanú hodnotu vidím vo vzájomných synergiách. Naše plány s Launcherom sú jednak na úrovni statup a inovačného štúdia, kedy chceme naše aktivity ďalej rozširovať o ďalšie projekty, spoluprácu s inovačnými a ďalšími etablovanými firmami, expandovať do zahraničia, podporovať univerzitné projekty a ostatné inovačné aktivity. Na ďalšej úrovni pomáhame našim projektom vyrásť a akcelerovať tak, aby z nich vznikali životaschopné a samostatné firmy, s inovačným potenciálom, medzinárodnou pôsobnosťou a otvorené pre ďalšie partnerstvá a investície. V neposlednom rade sme chceli pozdvihnúť  aj slovenský startupový a inovačný ekosystém podporou skvelého online média.Naša spolupráca so Startitup je v oblastiach podpory zahraničnej expanzie, získavanie partnerstiev a posun ku komerčnému business modelu.

A na záver, trošku iná otázka. Čo by si odkázal všetkým potencionálnym startupistom a novým projektom?
Každý začínajúci startupista alebo proste len ten, kto uvažuje alebo rozbieha svoje podnikanie potrebuje presvedčenie, obetavosť, vytrvalosť, ideálne aj skúsenosti  a štastie... a samozrejme informácie zo Startitup! Viktorovi a Lukášovi ďakujeme za ich krátky rozhovor a držíme novej spolupráci na slovenskej startup scéne palce, aby sa zrodilo čo najviac užitočných a perspektívnych projektov!

Článok nájdete aj na Startitup.

Zbaliť

Launcher vs. Startitup: Letná párty v startupových vodách

Inovačné nápady a motivácia neprichádzajú samé od seba, niekedy im treba dopomôcť! V tomto duchu sa niesol "startup event" na Zlatých Pieskoch, na Wake Lake. 

Čítať ďalej

Celá posádka Launchera,  so zástupcami z projektov Zelená pošta, Uavonic, Crowdberry a Unionsoft, si mohla prečistiť hlavy pri boardovaní na inak kľudnej a teplej vode. Chalani zo Startitup si prišli tiež trochu oddýchnuť a dokázali, že sú dobrí nielen v startupových vodách, ale i v tých ozajstných. Súčasťou teambuildingu bola i menšia výzva - medzi tímami "Launcher" a "Startitup". Po objektívnom zhodnotení musíme uznať, že oba tímy sa snažili o čo najhladší nástup na vodu a čo najviac odjazdených kôl. Kto alebo čo teda vyhralo? Smiech, skvelá atmosféra a možno aj nejaká tá zaujímavá spolupráca... Ale o tom už čoskoro!

Zbaliť

UAVONIC vzlieta z novej stránky

UAVONIC je jeden z našich projektov, zameraný na využívanie dronov (bezpilotných lietajúcich zariadení). Radi by sme vám predstavili jeho nový online domov! Andrea Čurná (Marketing & PR Manager at UAVONIC), nám objasnila, prečo bolo nevyhnutné web update-ovat. 

Čítať ďalej

Takmer po roku svojej činnosti spustila spoločnosť UAVONIC novú webstránku - www.uavonic.com. Doteraz sme samozrejme svoju webku mali, avšak tá vznikla za pochodu a hneď v začiatkoch vtedy vznikajúcej spoločnosti. Od začiatku svojej existencie sa spoločnosť tak rozvinula, že už jednoducho starý koncept webu nepostačoval.

Dnes si v UAVONIC-u môžeme povedať, že máme moderný web domov, na ktorý sa zmestí naozaj všetko, čo firma poskytuje. Záujemca na ňom nájde nielen prehľad ponúkaných produktov - bezpilotných zariadení s kompletnou špecifikáciou, ale aj ukážkové videá a prehľad všetkých štandardných i na mieru šitých služieb, ktoré sú nami ponúkané.

Za základ sa považujú foto-video služby, teda natočenie alebo nafotenie podujatia, objektu, oblasti či prenájom zariadenia s pilotom pre tieto účely. Tam sa však služby iba začínajú. Pre priemyselné, dopravné či energetické spoločnosti ponúka UAVONIC služby v oblasti 2D mapovania, 3D modelingu, termovízie a inšpekčných prác na zariadeniach, kde by podobná činnosť vykonávaná "živým" pracovníkom znamenala vysokú náročnosť na čas ako i v mnohých prípadoch odstávku zariadenia. Veľmi pozoruhodnou oblasťou služieb je meranie neforemných objektov (napr. vonkajších skladov dreva) či určovanie záplavových oblastí. Aj poľnohospodári či lesníci si nájdu “to svoje” v oblasti multispektrálnej analýzy polí či lesov, kde vie UAVONIC veľmi presne stanoviť stav vegetácie, určiť oblasti postihnuté škodcom či plesňou.

A to stále nie sme na konci. Rozširujeme svoju činnosť každým dňom a informácie o nových službách na stránke pravidelne updatujeme. V dohľadom čase sa môžu návštevníci tešiť na aplikáciu s pracovným názvom “May I Fly”, vďaka ktorej zistia, či poveternostné podmienky vo zvolenej oblasti umožňujú lietať s bezpilotným zariadením a pripravuje sa aj blog s prípadovými štúdiami projektov.

Zbaliť

LAUNCHER na portáli Inventures

Viktor Mikulášek (CEO at LAUNCHER) pre zahraničný portál Inventures vyzdvihol viacero zaujímavých faktov o startup-ovom a inovačnom štúdiu LAUNCHER. Okrem jeho osobných pocitov prezradil aj pár plánov, ktoré má samotný LAUNCHER.  

Čítať ďalej

Na čo sa pri posudzovaní startupov zameriavame?
- Inovatívne myšlienky, motivovaní ľudia, skúsenosti, synergia, sila presadiť sa a inštinkty prežitia. 

Aký je investičný plán na tento a ďalší rok?
- Napredovať v plánoch a budovaní súčasného portfólia, rozšíriť portfólio budovaných projektov a firiem na približne 10-15 startupov. A rozhodne viac prehĺbiť spoluprácu s inovačnými firmami, univerzitami, s medzinárodnými partnermi a investormi. 

Prečo by Viktor nechcel pracovať nikde inde?
- Pretože Launcher má skvelý tím, skúsených a nadšených spolupracovníkov, zaujímavé a inovatívne projekty a úžasnú príležitosť budovať inovatívne firmy podľa svojich predstáv...

Celý článok nájdete na portáli Inventures

Zbaliť

Pioneers Viedeň - krátke zhodnotenie

Celosvetový festival Pioneers vyvrcholil znova vo Viedni, na skok od Bratislavy, kde sme sa vybrali aj my, aby sme si pozreli najnovšie trendy, stretli zaujímavých ľudí a priniesli zaujímavé novinky. Keď sme sa o Pioneers v Viedni rozprávali s Viktorom, asi najdlhšie sme sa venovali jednému mladému chorvátskemu startupistovi s unikátnym elektroautom.   

Čítať ďalej

Viktor, takže Rimac bol tohtoročným top highlightom na viedenskom Pioneers?
Áno, Rimac Concept One bol super, to auto sa nedá inak zhodnotiť. Aj keď čo sa týka Rimacu, mne sa viac páčil jeho príbeh, ako samotný produkt. Ide o úžasný stroj, v mnohých parametroch prekonáva dokonca aj Teslu. Dôležité ale je že bolo vyvinuté a skonštruované 29 ročným chalanom niekde v Zahrebe, v krajine bez silného automobilového zázemia a histórie a bez podpory niektorej z väčších automobiliek. Už je to druhý krát vo Viedni na Pioneers, keď jedným zo silných prezentovaných príbehov je práve auto, predchádzajúci rok to bol slovenský aeromobil. 

Stretol si na tejto akcii veľa slovenských startupových nadšencov?
Ale áno, bolo tam ozaj hodne ľudí zo Slovenska, naša prezentácia na tomto festivale je stále silná, či už sa to týka startupov, investorov a pod. Je to najväčší festival, ktorý máme takto na skok a vynikajúca príležitosť v súhrne si pozrieť o čo ide o veľkom svete.  

A tvoj celkový dojem tromi slovami? :)
Určite sa oplatí vidieť!

Zbaliť

Mobcon: Dobrý event, ešte lepší obsah

Prvý ročník technologicko-zábavnej akcie MobCon bol veľmi vydarený tak z pohľadu organizácie i obsahu.

LAUNCHER bol tiež pri tom, Viktor Mikulášek (CEO at LAUNCHER) bol jedným z prezentujúcich v oblasti VCs na tému „Kde sa obzerať po investoroch“. Kto to nestihol, náš materiál k prezentácii nájde na slideshare.  

Čítať ďalej

Ako lepšie sa dá sprostredkovať atmosféra a zhrnúť takúto akciu, keď nie slovami jedného z účastníkov... 

Viktor, keby sa mal jednou vetou zosumarizovať celkový dojem a cieľ akcie Mobcon, čo by si vyzdvihol? 
Akcia bola super! Po dlhšej dobe niečo iné, ako už pomerne okukané startupové formáty eventov. Podľa mňa bol zaujímavý obsah, prezentátori boli oukej, bola aj zábava a aj fakt seriózne témy. Myslím, že bez ohľadu na to, či tam prišiel vývojár, produkťák, investori alebo proste ktokoľvek zo startupov, prípadne spoločností, odniesol si z akcie dobrý dojem a kopec inšpirácie. Podobné podujatie má určite význam a svoje miesto na našej scéne.

Zbaliť

CROWDBERRY launch party

Jeden z našich projektov, CROWDBERRY, sa oficiálne predstavil 21. mája verejnosti.

Slovenská crowdfunding platforma privítala všetkých investície-chtivých v priestoroch Impact Hub v Bratislave.  Na slávnostnom začatí ostrej prevádzky sa zúčastnilo vyše 150 ľudí, ktorí sa chceli o zaujímavom projekte dozvedieť viac.  

Čítať ďalej

Nechýbali tu ani zástupcovia startup a inovačného štúdia LAUNCHER, ktorí projektu od začiatku pomáhali a zastrešovali celý proces až po samotné spustenie. Spomedzi hostí tu mali zastúpenie aj investori a potencionálne startupy, ktoré sa tak mohli neformálne predstaviť počas networkingu po akcii. 

Ďakujeme všetkým za účasť a podnetný networking. V nálade nás všetkých podporovali Mrva&Stanko, Treat fresh food a Herbert sirupy. 

CROWDBERRY je teda "nažive" a my mu prajeme veľa úspechov!

P.S. Ak ste sa na videu našli, môžete označiť seba, či svojich známych!

Zbaliť

LAUNCHER má svoj blog.

Vitajte na blogu startupového a inovačného štúdia LAUNCHER. Tu nájdete vždy tie najnovšie informácie z našej kuchyne, naše plány a názory, postrehy zo sveta investícií, nádejných projektov a zaujímavých startup akcií nielen na Slovensku, ale i zo zahraničia.

Tieto informácie budeme s vami zdieľať aj na sociálnych sieťach. Ak by ste mali záujem o spoluprácu, prípadne chcete pomôcť pri tvorbe nášho blogu, neváhajte nás kontaktovať.